Skip to content

Wings Nominations

October 9, 2009
by

The Wings Nominations are out, and some of the best talent in town got nominations this year.  Guess I’ll have to try and pony up the bucks to attend, since I got nominated too.  That’s right, the host of Beyond the Boards got nominated for Best Sound.  It’s pretty much a joke, but I’ll take the nomination.

Here’s a list of the rest of the nominations.  I’ll be talking about it on the next show.  Which is due out any time now, if I can get things settled down enough to finish up a few things.

Really.

I swear.

Wings Nominations, 2008-2009

LEAD ACTRESS in a NON-SINGING ROLE

  • Cathy Altonji as Lottie Wilton in Enchanted April, Theatre Huntsville
  • Leslie Bofill as Elizabeth Donderstock in The Book of Liz, Renaissance Theatre
  • Kimberly Daniels as Rose in Fences, Theatre Huntsville
  • Jacqueline Mason as Agnes White in Bug, Renaissance Theatre
  • Robbie Shafer as Sister Aloysius Beauvier in Doubt: a Parable, Renaissance Theatre

LEAD ACTOR in a NON-SINGING ROLE

  • Paul Buxton as Scrooge in A Christmas Carol, Fantasy Playhouse
  • Jason Graham as Father Brendan Flynn in Doubt: a Parable, Renaissance Theatre
  • Percy Littleton as Troy in Fences, Theatre Huntsville
  • Peter-John Sligting as Bob Cratchit in A Christmas Carol, Fantasy Playhouse
  • Phil Thames as Joseph in My Three Angels, Theatre Huntsville

LEAD ACTRESS in a SINGING ROLE

  • Jessica Alexander as Little Sally in Urinetown, Renaissance Theatre
  • Katherine Boettcher as Nellie Lovett in Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Alicia Elliot as Hope Cladwell in Urinetown, Renaissance Theatre
  • Wendy Podsednik as Anna Leonowens in The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • Elizabeth Wright as Penelope Pennywise in Urinetown, Renaissance Theatre

LEAD ACTOR in a SINGING ROLE

  • Carlos Bofill as Sweeney Todd in Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • James Desta as Toad in A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions
  • Shane Kennedy as Officer Lockstock in Urinetown, Renaissance Theatre
  • Jonathan McDowell as Frog in A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions
  • Jon Noles as the King in The King and I, Huntsville Community Chorus Association

SUPPORTING ACTRESS in a NON-SINGING ROLE

  • Cherie Evans as Lady Caroline Bramble in Enchanted April, Theatre Huntsville
  • Cindy Hrubecky as Costanza in Enchanted April, Theatre Huntsville
  • Elaine Hubbard as Mrs. Graves in Enchanted April, Theatre Huntsville
  • Lezlie Lanza as Katy Mallard in Mill Stories: Return to Memories, Renaissance Theatre
  • Karen Lynn as Geraldine in Mill Stories: Return to Memories, Renaissance Theatre

SUPPORTING ACTOR in a NON-SINGING ROLE

  • Jon Brown as Ira Stone in Laughter on the 23rd Floor, Theatre Huntsville
  • Mo Hayden as Gabriel in Fences, Theatre Huntsville
  • Kevin O’Brien as Fred in A Christmas Carol, Fantasy Playhouse
  • Josh Olive as Gustav, the Troll in The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse
  • Phil Parker as Milt Fields in Laughter on the 23rd Floor, Theatre Huntsville

SUPPORTING ACTRESS in a SINGING ROLE

  • Jenni Brown as Bird/Turtle in A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions
  • Luz Ladrillono as Lady Thiang in The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • Amy Patel as Becky Two Shoes in Urinetown, Renaissance Theatre
  • Elaine Poplin as the Beggar Woman in Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Robbie Shafer as Soupy Sue in Urinetown, Renaissance Theatre

SUPPORTING ACTOR in a SINGING ROLE

  • Chris Carter as Bird/Snail in A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions
  • Steve Chrisenberry as Judge Turpin in Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • John Howard as Tobias Rigg in Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Jim Wood as Pirelli in Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • James E. Zielinski as Beadle Bamford in Sweeney Todd, Independent Musical Productions


FEMALE DANCER in an EXTENDED PIECE

  • Lauren Anderson as Princess Aurora in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Lauren Anderson as Sugar Plum Fairy in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Rachel Butler as Dew Drop Fairy/Lead Flower in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company
  • Axee Mullins as Princess Florine in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Elizabeth Thaxton as Lilac Fairy in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre

MALE DANCER in an EXTENDED PIECE

  • Luke Chitwood as Prince Florimund in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Luke Chitwood as Sugar Plum Cavalier in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Ron Cleghorn as Drosselmeyer in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company
  • David Herriott as Herr Drosselmeyer in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Jose Mendiola as Jerry Mulligan in ‘An American in Paris Ballet,’ An American in Paris, Dance Theatre of Huntsville

FEMALE DANCER in a SHORT PIECE

  • Susan Kelly in ‘Arabian’ in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company
  • Susan Kelly as The Swan in ‘Dying Swan,’ Discover Dance, Huntsville Ballet Company
  • Clarissa Pauli as Diamond Princess in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Mary Ann Peterson as Carabosse in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Mary Helen Saunders as Sapphire Princess in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre

MALE DANCER in a SHORT PIECE

  • Gabriel Gladden as Georges Guetary in ‘I’ll Build a Stairway to Paradise,’ An American in Paris, Dance Theatre of Huntsville
  • Keagan Morring as Lead Russian in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company

ADULT in a CAMEO APPEARANCE

  • Jackson Davis as Puss in Boots in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Stan Evans as Mr. Fezziwig in A Christmas Carol, Fantasy Playhouse
  • Freda Grant-Miguel as Mrs. Muller in Doubt: a Parable, Renaissance Theatre
  • Jay Poff as Fogg in Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Fred Sayers as Old Man Strong in Urinetown, Renaissance Theatre

TEEN FEMALE in a MAJOR PERFORMANCE

  • Amber Gibson as Julie Cassidy/Angel in Urinetown, Renaissance Theatre
  • Kailey Looper as Martha Cratchit in A Christmas Carol, Fantasy Playhouse
  • Mollie Love as Eliza in ‘The Ballet,’ The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • Sierra Ortega as Princess Florine in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Camille Stoner as Edith, the maid in Blithe Spirit, Theatre Huntsville

TEEN MALE in a MAJOR PERFORMANCE

  • Jacob Coe as Louis Leonowens in The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • Caleb Grissett as Prince Erik in The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse
  • Blake Hamilton as Anthony in Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Russell Stephens as Senator Fipp in Urinetown, Renaissance Theatre
  • Tommy Walker as Bobby Strong in Urinetown, Renaissance Theatre

TEEN in a CAMEO APPEARANCE

  • Sonia Anders as Arabian Princess in The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse
  • Maryssa Hyde as Frost Princess in The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse
  • Elizabeth Ann Lee as Oriental Princess in The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse
  • Justin Mayo as Hot Blades in Urinetown, Renaissance Theatre
  • Sierra Ortega as Pierette, the Doll in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre


YOUTH FEMALE in a MAJOR PERFORMANCE

  • Erykah Jenkins as Angel in ‘I’m No Enemy,’ An American in Paris, Dance Theatre of Huntsville
  • Leah Purves as Helen Keller in The Miracle Worker, Theatre Huntsville
  • Hannah Shelton as Fern in Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • Alex Sims as Judith Van Winkle in The Adventures of Rip Van Winkle, Renaissance Theatre
  • Sarah Catherine Stegman as Clara in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre

YOUTH MALE in a MAJOR PERFORMANCE

  • Willem Butler as Elf in The Adventures of Rip Van Winkle, Renaissance Theatre
  • Jackson Love as Chululongkorn in The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • Colby Maynor as Wilbur in Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • Scott Moore as Wolf, the dog in The Adventures of Rip Van Winkle, Renaissance Theatre
  • Phillip N. Otto as the Nutcracker in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company

YOUTH in a CAMEO APPEARANCE

  • Tate Butler as Animated Solder in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Patton Chandler as Chris in Monster in the Closet, Fantasy Playhouse
  • Janie Clasgens as Princess Ying Yaowlak in The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • Meranda Tierney as Raynell in Fences, Theatre Huntsville

SET

  • Karl King, Laurie Popp and Matt Popp for Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • Mark Eccleston, Bruce Beaumont and David Harwell for Fences, Theatre Huntsville
  • Tom Morris and Laurie Popp for The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse
  • Karl King, Gayle Stahmer, Susan Stricklin and Martez Clemons for Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Gayle Stahmer, Susan Stricklin and the Lee High School Theatre Tech Magnet for A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions

LIGHTING

  • Jay Dauro and Cynthia Meyer for My Three Angels, Theatre Huntsville
  • Chris Lighthall for Laughter on the 23rd Floor, Theatre Huntsville
  • Cynthia Meyer for A Christmas Carol, Fantasy Playhouse
  • Cynthia Meyer for Enchanted April, Theatre Huntsville
  • Cynthia Meyer for The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse

SOUND MIXING

  • David Knies for Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • David Knies for A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions
  • Rick Lighthall for A Christmas Carol, Fantasy Playhouse
  • Rick Lighthall for The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • Matt Schuster and John Burger for Urinetown, Renaissance Theatre

SOUND EFFECTS

  • Lisa Davis and John Hancock for My Three Angels, Theatre Huntsville
  • Tim Lighthall for Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • Tim Lighthall for Enchanted April, Theatre Huntsville
  • Mike Malone for Laughter on the 23rd Floor, Theatre Huntsville
  • Jon Noles for Miracle on 34th Street, Renaissance Theatre

VISUAL EFFECTS

  • Bob Baker and Ann Swanson for The Adventures of Rip Van Winkle, Renaissance Theatre
  • Rick Coleman for Blithe Spirit, Theatre Huntsville
  • Karl King for Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • Matt Schuster and John Burger for Urinetown, Renaissance Theatre


COSTUMES

  • Vivienne Atkins for A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions
  • Allison Burger for Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • Caroline Feagley for Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Laurie Marett for Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Carol Morris for The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse

MAKEUP

  • Lindy Atkins for Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • Ronni Bell for Fences, Theatre Huntsville
  • Greg Howard and Christina Pickett for Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Emily Lynn, Lynn Ambrose, Shannon Newton and Markela Hatzakis for Bug, Renaissance Theatre
  • Wynn Oldham for The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse

HAIR

  • Greg Howard and Christina Pickett for Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Diana Minnick and Ronda Lewallen Shickles for Blithe Spirit, Theatre Huntsville
  • Bennie Noel and Lyndy Werpy for Enchanted April, Theatre Huntsville
  • Ann Wells for A Christmas Carol, Fantasy Playhouse
  • Lyndy Werpy for The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse

CHOREOGRPAHY of a CONCERT DANCE

  • Keren Gibb-Hilliard for ‘The Vision Scene’ in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Keren Gibb-Hilliard for ‘Waltz’ in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Phillip Otto for ‘Balanchine Tribute’ in Discover Dance, Huntsville Ballet Company
  • Phillip Otto for New Full-Length Choreography in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company
  • Phillip Otto for ‘Romeo and Juliet’ in Discover Dance, Huntsville Ballet Company

CHOREOGRPAHY of a MUSICAL

  • Jessica Alexander for A Christmas Carol, Fantasy Playhouse
  • Jessica Alexander for The Rocky Horror Show, Renaissance Theatre
  • Jessica Alexander for Urinetown, Renaissance Theatre
  • Nicole Drake Hunkapillar for The King and I, Huntsville Community Chorus Association

MUSIC DIRECTION

  • Vivienne Atkins for A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions
  • Erin Colwitz for The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • Barry Petty for Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Ron Simmons for The Rocky Horror Show, Renaissance Theatre
  • Ron Simmons for Urinetown, Renaissance Theatre

ARTISTIC DIRECTION of a SHOW WITHOUT MUSIC

  • Jake Barrow for Enchanted April, Theatre Huntsville
  • Gary Knight for Mill Stories: Return to Memories, Renaissance Theatre
  • Gary Knight for The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse
  • Sam Marsh for Fences, Theatre Huntsville
  • James E. Zielinski for Doubt: A Parable, Renaissance Theatre

ARTISTIC DIRECTION of a SHOW WITH MUSIC

  • Vivienne Atkins for Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Keren Gibb-Hilliard and David Herriott for Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Phillip Otto for The Nutcracker, Huntsville Ballet Company
  • Sherri Ryan for Urinetown, Renaissance Theatre
  • Peter-John Sligting for A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions


SHOW WITHOUT MUSIC

  • Doubt: A Parable, Renaissance Theatre
  • Enchanted April, Theatre Huntsville
  • Fences, Theatre Huntsville
  • Mill Stories: Return to Memories, Renaissance Theatre
  • The Princess and the Pea, Fantasy Playhouse

SHOW WITH MUSIC

  • Discover Dance, Huntsville Ballet Company
  • The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • Urinetown, Renaissance Theatre
  • A Year With Frog and Toad, Independent Musical Productions

JUDGES CHOICE ENSEMBLE

  • The Goose and the Gander, in Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • Uncle Thomas, Topsy and Eva in the ‘Small House of Uncle Thomas’ Ballet in The King and I, Huntsville Community Chorus Association
  • The Dancers in ‘Russian’ in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre
  • The Ensemble in Sweeney Todd, Independent Musical Productions
  • The Chorus in Urinetown, Renaissance Theatre

JUDGES CHOICE FEMALE PERFORMANCE

  • Jenni Brown as Sylvia Shellhammer in Miracle on 34th Street, Renaissance Theatre
  • Julia Erwin as White Cat in ‘The White Cat and Puss in Boots’ in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Meg Hall as the “Crazy/Fumbling Aunt at the Party” in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Sarah Katherine Ordway as Fairy of the Enchanted Garden in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Cam Scales as Naomi McAllister in Mill Stories: Return to Memories, Renaissance Theatre

JUDGES CHOICE MALE PERFORMANCE

  • Brent Baker in ‘Arabian’ in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Stan Evans as the Fair Announcer in Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • Raymond Lenzner as Snow King in The Nutcracker: A Yuletide Ballet, Alabama Youth Ballet Theatre
  • E. J. Mikeska as Kris Kringle in Miracle on 34th Street, Renaissance Theatre
  • Jon Noles as Fred Gayley in Miracle on 34th Street, Renaissance Theatre

JUDGES CHOICE TEEN PERFORMANCE

  • Caleb Grissett as Tom in Monster in the Closet, Fantasy Playhouse
  • Sydney Larsen as Fairy of the Crystal Fountain in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Peggy Payne as the Boy in ‘Waltz’ in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre

JUDGES CHOICE YOUTH PERFORMANCE

  • Katie Fogle as Clara in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company
  • Truman Lemire as Fritz in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company
  • Emma Weisberg as Lost Lamb in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company

JUDGES CHOICE SPECIAL VISUAL EFFECTS

  • ‘Baby Spiders Flying Out’ in Charlotte’s Web, Fantasy Playhouse
  • ‘Chinese Lion costume’ in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company
  • ‘Fake Blood Spillage’ in Bug, Renaissance Theatre
  • ‘Flying Nutshell’ in The Nutcracker, Huntsville Ballet Company
  • ‘Turntable Scene Changes’ in Miracle on 34th Street, Renaissance Theatre

JUDGES CHOICE ‘WILD CARD’

  • Choreography of ‘The White Cat and Puss in Boots’ in Sleeping Beauty, Alabama Youth Ballet Theatre
  • Lobby Display for Urinetown, Renaissance Theatre
Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: